Jak se vyhnout přeloženému batohu?

holly-mandarich-UVyOfX3v0Ls-unsplash

Nenechte špatně naložený batoh, aby Vám zkazil Vaše dobrodružství v přírodě. Takový batoh u Vás může vyvolat bolesti zad, které dokáží zkazit celý výlet. Naučte se s námi, jak nabalit batoh na túru rychle, jednoduše, efektivně a hlavně pohodlně! 

Pokud se vydátě na kratší výlet například autem, není nic špatného na tom přenášet své věci v příruční tašce. Pokud jste se však již někdy vydali na horskou túru, dáte nám za pravdu, že toto řešení zde nelze použít. Svůj batoh či krosnu budete nosit na zádech jistě hodiny nebo i dny či snad dokonce týdny. Proto je vyvážený a pohodlný batoh v takovém případě alfou a omegou celé výpravy. Doporučujeme pořídit si batohy skutečně na túry určené, jako jsou například ty od prověřené firmy TopBags. Chcete-li maximálně kompaktní batoh, který Vás nebude v žádném směru omezovat, sáhněte po čtrnáctilitrovém modelu. Pokud hledáte kompromis mezi objemem a kompaktností, je pro Vás ideální třicetilitrový model. Pokud se však vydáváte do divočiny na delší dobu, zvolte spolehlivou krosnu s objemem obřích 64 litrů.

Zároveň je dobré si uvědomit i bezpečnostní přínos správně naloženého batohu. Zvláště pokud se přesouváte po kluském či nezpevněném podloží, může přeložený či obecně špatně naložený batoh představovat dokonce bezpečnostní riziko značně limitující Vaši stabilitu.

 

V následujícím článku jsme pro Vás shrnuli nejdůležitější body, kterých je dobré se při balení batohu držet.

 

Uvědomte si, že vše, co do batohu naložíte, budete s sebou nosit po celou dobu cesty. Zvláště pokud se vydáváte na cestu mimo civilizaci na delší dobu, je zcela nezbytné si důkladně promyslet a uvědomit, co vše s sebou potřebujete vzít a co je naopak přebytečné. V případě nekolikadenní túry se totiž nebudete moci prostě zastavit na hotelu a nepotřebné věci si odložit. Zároveň však nebudete schopni si během cesty přibrat s sebou další nezbytnosti. Doporučujeme tedy si důkladně naplánovat svou trasu. Následně si v ideálním případě sepiště na list papíru co všechno budete v jednotlivých okamžicích výpravy potřebovat. Snažte se eliminovat přenášení více věcí ke stejnému účelu (s výjimkou oblečení pochopitelně). Pokud si tedy berete s sebou například plechový hrnet, je pravděpodobné, že nebudete potřebovat současně přenosný kotlík. I v plechovém hrnku si můžete v případě potřeby převařit vodu či ohřát jídlo nad ohněm. Každých několik desítek gramů při delší výpravě pocítíte a jejich úspora se projeví ve vaší delší výdrži.

 

Beginner-Preppers_Top-10-Survival-Items-Mind4Survival

 

Pokud máte přesto příliš věcí, které se Vám nedaří současně do batohu naložit, doporučujeme následující postup: 

1.) Rozložte si všechny věci, které si s sebou plánujete vzít přehledně na zem před sebe.

2.) Vyberte pouze nezbytné věci pro zvládnutí trasy a umístěte je zvlášť. Nůž či láhev na vodu jsou nezbytné, Vaše čtivo nikoliv.

3.) Umístěte do batohu pouze věci vybrané jako nezbytné.

4.) Podle toho, jak moc je Váš batoh nyní naplněný zvažte, které nadbytečné věci si s sebou skutečně chcete vzít.  

 

Nevíte si s balení na túry rady a chcete poradit? Obraťte se na nás například v naší poradně.

 

Jak správně vybrat batoh na túru jsme pro Vás přehledně shrnuli zde.