Jak vybrat sportovní batoh na túry 2019

IMG_2610Ať už jdete jen na krátkou procházku do přírody nebo jste se vydali na několikatýdenní expedici do hlubin divočiny, uspěch či neúspěch Vaší cesty se bude vždy odvíjet od vybavení, které si s sebou vezmete. Trekking se stal koníčkem mnohých zejména díky tomu, že v sobě kombinuje odpočinek v přírodě a určitou více či méně naročnou formu fyzické aktivity. Tuto formu trávení volného času stále častěji a častěji vyhledávají lidé, kteří tráví většinu života obklopeni betonovým bludištěm velkoměst. Jaký batoh by si však takový člověk měl vybrat, aby se na něj mohl spolehnout v divočině skrývající se za hranicí měst? Jaký batoh se nejlépe hodí na některé konkrétní druhy turistiky? Právě na tyto a podobné otázky se v následujícím článku snažíme najít odpověď. Tak pojďme na to!

 

Pohodlí

IMG_2549Nejdůležitějším faktorem při výběru turistického batohu je pohodlí. Kritéria jako "reprezentativní vzhled" či snad "nadčasovost" jsou zde naprosto zbytečná. Batoh Vám musí v prvé řadě pevně sedět na zádech. Budete to ostatně právě Vy, kdo s ním na zádech bude proplétat hustou trávou či křovím. Pokud se s krosnou na zádech vydáte na delší výpravu, je pravděpodobné, že v ní budete přenášet relativně těžký náklad. V takovém případě je potřeba 100% sáhnout po batohu s bederním pásem. Batohy, které jsou jím vybaveny, totiž v případě jeho použití podstatnou část zátěže přesunou z Vašich zad do oblasti Vašich beder. Díky tomu Vás ani při nesení těžkého nákladu nebudou bolet záda. Krosna Vám také bude pevně držet na zádech a celkově bude její nesení pohodlnější. Batohy, které tuto bederní podporu nabízejí, naleznete například ZDE (pánské sportovní batohy) nebo ZDE (dámské sportovní batohy).

 

Nízká hmotnost

IMG_2545I hmotnost Vašeho budoucího batohu bude úzce souviset s pohodlím nošení. Zde lze uplatnit pořekadlo o zlaté střední cestě. Není dobré vybírat batoh sešitý pouze z textilu bez jakéhokoliv ergonomického tvarování zádové partie. Oněch několik desítek gramů, o které může být takový batoh lehčí, rádi obětujete ve prospěch celkového komfortu nošení. Zároveň se však snažte mezi ergonomickými batohy vybírat takové, které v sobě spojují lehkost a bytelnou stavbu. Sázkou na jistotu může pro Vás být například batoh TopBags Pioneer. Vlastností, jíž tento batoh vyniká nad mnohými jinými, je možnost umístit do něj vak na vodu až na 2 litry díky kterému na svých túrách už nikdy nebudete dehydratováni. Navzdory své nízké hmotnosti je však navíc tento batoh utkán z velmi pevného textilu odolného proti roztržení. Materiál, z něhož je batoh vyroben, navíc není savý. K jeho očištění od nečistot tak velmi často stačí jej pouze otřít vlhkým hadříkem.

 

Vhodná velikost 

IMG_2743Dříve než si svůj nový batoh pořídíte, promyslete si nejprve, na jaký druh cestování jej budete používat. Pokud se budete vydávat pouze na jednodenní výlety v okolí měst a vesnic, nemá smysl kupovat si velkou krosnu. Takový batoh byste nosili poloprádný, což by bylo značně nepohodlné. Zaprvé by batoh samotný byl zbytečně těžký a zadruhé by pouze z části naplněný batoh nedoléhal celou svou plochou na Vaše záda. Na druhou stranu brát si na několikadenní výpravu pouze malý batůžek a pak muset tahat zbytek výstroje v igelitových tažkách z pochopitelných důvodů také není příliš vhodnou variantou. 

 

Rada na závěr

Máte-li k výběru sportovního batohu jakékoli dotazy, neváhejte svou volbu zkonzultovat s poradnou na stránce TopBatohy.cz. Personál je zde velmi aktivní a rád Vám nezávazně poradí a pomůže vybrat takový batoh, který bude vyhovovat právě Vašim individuálním potřebám.