Testování batohů v terénu: Jak se nám osvědčil TopBags Rider?

Testování batohů v terénu: Jak se nám osvědčil TopBags Rider? 
 

První kousek, kterému se v rámci našeho testovacího seriálu batohů podíváme na zoubek je sportovní model TopBags Rider 20l. 

Batohy této značky u nás naleznete ve třech barvách: červené, černé a modré. Takže na své si přijde úplně každý. Batoh jsme testovali nejen během horské túry a na lyžích, ale máme jej odzkoušen i jako školní batoh a dokonce se s námi proletěl i v letadle.
 
TopBags Rider 20l je dostatečně prostorný, voděodolný, má několik komor a spoustu menších i větších praktických kapes, které jsou přístupné, i když jej máte zrovna na zádech. Je lehký, takže o něm během sportování ani nebudete vědět. Naložit ho můžete až na 10kg, není tedy ani příliš malý, ani příliš velký. Batoh disponuje ergonomickými prvky, takže si jednoduše nastavíte ramenní popruhy na výšku vaší postavy a díky bedernímu a hrudnímu pásu ho připnete na tělo opravdu pevně a stabilně. Nemusíte se bát, že se vám i při plném naložení  bude posouvat po zádech nebo, že by vás mohl převážit. 
 
První dojem
 
Na první pohled TopBags Rider vypadá velmi kvalitně a bytelně. Jedná se o sportovní batoh, takže se hodí spíše pro ty, kteří mají rádi sportovnější styl oblečení, milují outdoorové aktivity a nebo hodně cestují.
 
Na túru do hor i na sjezdové lyžování
 
Jste-li v horách jako doma, určitě doporučujeme batohy maximálně do 20l, pokud zrovna nejdete několikadenní přechod a potřebujete s sebou vzít hodně vybavení. Větší batohy už vám mohou být na obtíž a navíc se pronesou. Tenhle batoh hodnotíme jako značka ideál, pokud plánujete třeba víkendovou lyžovačku nebo pochod v horách.  Velkou výhodou je rozložení batohu do praktických vnitřních kapes. Náhradní termo oblečení, svačinu, mobil a láhev s vodou jsme si přehledně uložili do několika vnitřních kapes a měli tak vše při ruce. Batoh působí lehce a dobře sedí na zádech, takže o něm nebudete vědět ani při sjíždění vaší oblíbené sjezdovky. Navíc se při sportu můžete zapotit a přitom se cítit pohodlně díky systému odvětrávání zad. Ten maximalizuje cirkulaci vzduchu a tím minimalizuje pocení zad a poskytuje pohodlí.
 
Byli jsme zvědaví, jak se tenhle kousek osvědčí ve vysokohorském terénu a mile nás překvapil. Batoh je vyroben z nylonu, vysoce kvalitního materiálu odolného vůči roztržení a poškrábání. Což se v terénu hodí zcela určitě. Nepřekvapilo nás ani nevyzpytatelné horské počasí. Nylon je sice nepromokavý, ale ne 100% voděodolný, zejména při vytrvalém dešti. TopBags Rider však disponuje pláštěnkou, kterou v případě deště lehce přetáhnete přes batoh a můžete tak v bezpečí a suchu přepravovat své vybavení. Další skvělou vlastností nylonu je, že na něj neulpívají nečistoty. Údržba je tedy velmi jednoduchá, stačí vlhký hadřík a máte hotovo. 
 
S batohem v letadle i v autobuse
 
Pokud patříte k cestovatelům, kteří se neradi zdržují odbavováním kufrů na letišti, určitě si pořiďte tenhle batoh. Batoh jsme testovali během několika výletů po vzdušné cestě a maximálně se nám osvědčil. Za prvé je objemově vhodný jako příruční zavazadlo do letadla, takže u sebe můžete mít všechny své věci a nemusíte se zdržovat odbavováním zavazadel případně jejich ztrátou během cesty. Za druhé s batohem je velmi lehká manipulace, protože váží jen něco málo přes půl kila a navíc boční kapsy jsou lehce přístupné, i když máte batoh na zádech. Za třetí nemá žádné vnější kapsy, které by vyčnívaly do prostoru, takže se nemusíte bát, že o něco zavadíte, což se nám hodilo zejména při průchodu úzkých uliček v letadle. To samé platí pro přeplněné autobusy. 
 
Do školy
 
Během týdenního testování batohu jako školního batohu nás zajímala zejména jeho funkčnost pro potřeby studenta. Batoh má prostornou přihrádku s horním přístupem na zip. Tady uložíte knihy nebo laptop. Jako nevýhodu shledáváme, že batoh nedisponuje samostatnou kapsou na notebook, což je vzhledem k primárnímu využití batohu při outdoorových aktivitách pochopitelné. Uvnitř batohu najdete síťované kapsy, které poslouží k uložení mobilu, peněženky nebo jiných drobností. Na přední straně batohu se nachází jedna větší kapsa vybavena reflexními prvky pro lepší viditelnost. Ve spodní části pak naleznete zabudovanou pláštěnku a praktické elastické kapsy na bocích batohu využijte k uložení svačiny nebo láhve s pitím. Dalším menším nedostatkem, je chybějící výstup pro sluchátka. Batoh se velmi dobře nosí a přilne na tělo, takže i když běžíte na autobus s plně naloženým batohem, neklouže vám po zádech.
 
Batoh se nám osvědčil v různých situacích. Je ideálním společníkem zejména pro sportovní aktivity a cestování, ale nezklamal ani jako školní batoh. Celkově batoh hodnotíme na skvělých 90% zejména díky jeho praktičnosti a pohodlnosti při nošení.