Jak se správně starat o pravou kůži?

123Pravá kůže je mezi materiály v oděvním průmyslu snad tou nejklasičtější klasikou. Jakmile se pravěcí lidé přestali pohybovat jen v rouše Adamově, začali používat právě kůži na výrobu svých oděvů a mnohých dalších předmětů. V moderní historii má však kůže v prvé řadě určitý punc noblesy, neboť bývá zpravidla dražší, než textilie. V případě skutečně kvalitní kůže, jako je například ta, použita při výrobě batohu TopBags Scout, je však počáteční vyšší investice zcela opodstatněna kvalitou a odolností. Na rozdíl od textilií, které při každodenním používání zpravidla po čase ztrácí svou pevnost, má kůže při správné údržbě téměř neomezenou životnost. Pokud Vás zajímá, jakým způsobem se o pravou kůži starat, určitě si přečtěte následující článek.

 

 Čištění 

Abyste udrželi své kožené výrobky v co možná nejlepší kondici co nejdéle, je ideální čistit je častěji, byť i pouze preventivně. Z pohledu zachování kůže je lepší, pokud ji každý týden lehce očistíte hadříkem, než pokud byste se snažili případné skvrny odstrňovat jednou či dvakrát ročně dlouhou procedurou. Pokud nastane případ, kdy suchý hadřík na odstranění skvrny nestačí, můžete jej navlhčit. S tím však souvisí další důležité pravidlo - kůži je nutno sušit pomalu! Pokud tedy například s koženým batohem zmoknete nebo je vlhký po čištění, vyvarujte se sušení například u radiátoru. Ideální je nechat kůži přirozeně vyschnout při pokojové teplotě. 

 

Uskladnění

mat-reding-x_tEHuBcvOM-unsplashPokud víte, že daný kožený výrobek nebudete delší dobu používat, je nutné postarat se o jeho správné uskladnění. Jelikož je kůže přírodním materiálem, je velmi citlivá na vlhkost. Pokud byste tedy kůži skladovali dlouhodobě ve vlhkém prostředí, může se na kůži objevit plíseň. Dalším faktorem, který může negativně ovlivnit životnost kůže, je dlouhodobé a přílišné vystavení přímému slunečnímu svitu. Ten kůžu jednak vysušuje a zároveň z ní také odpařuje přírodní oleje zajišťující její pružnost. Ideálním místem pro uskladnění koženého výrobku je tedy suchá uzavíratelná šatní skříň, pokud možno spíše v chladnější části domu.

 

Vlhčení 

S uskladněním úzce souvisí i další bod údržby - vlhčení. Kůže je již od výrobce napuštěna oleji, které mají za úkol udržet ji pevnou a přitom dlouhodobě vláčnou. Ty však postupně s přibývajícím věkem kůže ztrácí své účinky. Pokud tedy chcete zachovat kůži v její původní kráse co možná nejdéle, je nutné ji alespoň jednou ročně promazat. Tím na kůži vytvoříte jemný ochranný film zabraňující usazování nečistot. Současně také pravidelným promazáváním omezíte praskání kůže. Kvalitní přípravky na promazání kůže stojí obvykle do pěti set korun. Jedno balení pak většinou vystačí na několik let.

 

Čemu se vyvarovat 

nosoapModerní kožené výrobky jsou zpravidla vždy napuštěny chemickými látkami zajišťujícími jejich odolnost a zachovávajícímu jejich pružnost. Proto doporučujeme na kůži nenanášet žádné jiné látky než ty, které jsou na kůži specificky určeny. Vyvarujte se použití mýdel a obdobných čističů! Mýdla totiž ve většině případů z kůže odstraní oleje, které jsou výrobcem kůže použity k jejímu uchování. Zaroveň také při použití mýdel dochází k celkovému vysušení kůže, což v dlouhodobém časovém rozmezí povede k jejímu rychlejšímu opotřebení. Kůže pak popraská a začně se trhat. Pokud tedy k očištění koženého výrobku nestačí navlhčený hadřík, doporučujeme svěřit jej k očištění do čistírny. V čistírně budou vědět, jaké prostředky je a jaké není možno k očištění dané látky. Cena za vyčištění kůže se podle náročnosti obvykle pohybuje v řádu několika málo set korun.

 

Rada na závěr

Máte-li ohledně péče o pravou kůži jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit s dotazem na poradnu na stránce TopBatohy.cz. Personál je zde velmi aktivní a rád Vám poskytne cenné tipy a triky k tomu, aby Vaše kožené výrobky vypadaly pořád tak skvěle jako v den, kdy jste je koupili.