Jak se správně starat o ekokůži?

1499Pořídili jste si batoh z ekokůže. Máte radost, že se Vám podařilo chytře skloubit elegantní vzhled kožených výrobků a zároveň minimalizovat dopad výroby tohoto produktu na životní prostředí. Avšak najednou se před Vás postaví strašák v podobě udržby těchto produktů. Můžu ekokůži vzhledem k jejímu syntetickému původu čistit jako běžný textil? Nebo je třeba ji čistit jako pravou kůži? Vyžaduje ekokůže vůbec nějakou údržbu? A jak dlouho mi například právě batoh vyrobený z ekokůže vydrží? Ekokůže se do širšího povědomí dostala zejména během posledních několika let. Proto je přirozené, že mnoho lidí neví, jakým způsobem se o ni starat či zda ekokůže vůbec nějakou údržbu vyžaduje. Proto jsme se rozhodli věnovat celý tento článek právě této problematice. Po jeho dočtení už Vás na ekokůži nic nezaskočí. 

 

Čištění 

IMG_2690Hned na začátek Vás můžeme uklidnit - ekokůže je na údržbu mnohem jednodušší, než pravá kůže. Je dokonce možno říct, že ekokůže se náročností své údržby prakticky neliší od běžných textilií. Používání výrobků z ekokůže s sebou také přináší výrazně méně úskalí a omezení v porovnání s výrobky z pravé kůže. Jedním příkladem za všechny by mohlo být právě čištění. Pro čištění jemných skvr se stejně jako u pravé kůže i u ekokůže doporučuje běžný navlhčený hadřík. Kdy se však výhody ekokůže projeví naplno, je čištění odolnějších skvrn. Zatímco pravou kůži není možno čistit mýdlem případně čistícími prostředky na podobné bázi, u ekokůže to problémem není.  

 

Uskladnění 

IMG_2597I po stránce uskladnění vede co do jednoduchosti ekokůže. Kvalitně zpracovaná ekokůže, jako například ta použitá na výrobu batohů TopBags Ely případně TopBags Trek, není totiž tak citlivá na vlhkost a kromě extrémních případů se na ní plíseň neutvoří. Jediné, čemu byste se tedy měli při uskladnění batohu z ekokůže vyvarovat, je dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu světlu. Slunce je totiž z dlouhodobého hlediska nepřítelem všech plastů, ani u ekokůže tomu tedy nemůže být jinak. Sluneční záření při dlouhodobém působení může částečně vybělit původní barvu batohu, při ještě delším působení pak může dojít k narušení soudržnosti látky a na povrchu batohu se objeví praskliny.

 

Vlhčení 

A máme tu další dobrou zprávu! Ekokůže na rozdíl od klasické kůže vlhčení nevyžaduje. Materiál ekokůže je totiž umělý a až na vyjímky není savý. Pokud si však potrpíte na lesklý vzhled jakobyste si batoh právě odnesli z obchodu, existují na trhu i přípravky, kterými je možno ekokůži promazat. Její lesk bude poté k nerozeznání od lesku pravé dobře promazané kůže. Promazání ekokůže je tedy možné, na rozdíl od pravé kůže není však nutné.

 

Čemu se vyvarovat 

Bez názvuJak jsme nastínili ve vlastním úvodu tohoto článku, seznam věcí, které s ekokůže nesmíte dělat je v porovnání s klasickou kůže poměrně zanedbatelný. Ekokůži nevadí naprostá většina čistících přípravků a na její důkladné vyčištění tedy nebudete potřebovat pomoc čistírny. Kromě slunečního světla má pak ekokůže ještě jednoho společného něpřítele s pravou kůží - ostré předměty. Zvláště pokud máte batoh naplněný, snažte se jej nepokládat na ostré předměty. Pokud jej musíte postavit například na chodník, snažte se, aby v kontaktu s chodníkem byla pouze spodní strana batohu. Ta je právě k tomutu účelu zesílena. Pokud byste totiž batoh položili například přední částí dolů, mohly by na ekokůži vzniknout od drobných nečistot na chodníku nevzhledné otlačky.

 

Rada na závěr

Máte-li ohledně péče o ekokůži jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit s dotazem na poradnu na stránce TopBatohy.cz. Personál je zde velmi aktivní a rád Vám poskytne cenné tipy a triky k tomu, aby Vaše předměty z ekokůže vypadaly pořád tak skvěle jako v den, kdy jste je koupili.

 

Jak se správně starat o pravou kůži jsme Vám poradili v tomto článku.