HURÁ DO ŠKOLY: Tipy pro zdravá záda

miska5 - kopieVětšina školou povinných dětí stráví s batohem na zádech po několik let většinu kalendářního roku. Proto je dobré věnovat pozornost nejen tomu, jaký batoh nosí (s výběrem Vám pomůžme ZDE), ale také tomu, jakým způsobem batoh nosí. Správným nošením batohu lze totiž úspěšně předcházet bolestem ramen případně celých zád. Je snadné si batoh pouze hodit na záda a vyrazit do školy. Pokud však Vaše dítko bude nosit batoh na zádech nesprávným způsobem, ovlivní to jeho držení těla a zvýší se riziko bolesti zad. Začněte tedy u svých dětí hned od začátku dbát na to, aby batoh nosily správným způsobem. Několik rad a tipů jak správně nosit batoh  jsme pro Vás přehledně shrnuli do následujícího článku. Doporučujeme, abyste své děti naučili si těchto 5 bodů nastavení svého batohu pravidelně samostatně kontrolovat. 

 

Nejprve jsme pro Vás sestavili 5 snadno zapamatovatelných rad pro správné nošení batohu. V nejlepším možném případě by si měly Vaše děti při každém nasazování batohu těchto 5 bodů projít alespoň jako mentální checklist. Časem si na tuto metodu zvyknou a postup si zautomatizují.

 

1. Vždy noste batoh na zádech za použití obou popruhů. 
Těm, kteří byli doposud zvyklí batoh nosit převážně na jednom popruhu může chvíli trvat si tento bod osvojit, lze však říct, že tento první bod je ze všech pěti nejdůležitější pro prevenci bolesti zad.

 monca2

2. Přitáhněte si popruhy do té míry, aby se batoh svou vahou opíral o ramena, ne však do zad!
Ve většině případů to znamená, že spodní hrana batohu se bude nacházet alespoň 5 cm nebo i více nad úrovní pasu.

 

3. Přenastavte si popruhy v návaznosti na počet vrstev oblečení, které aktuální nosíte.
Jinými slovy nastavujte popruhy na batohu alespoň dvakrát ročně. Na zimu je bude kvůli více vrstvám oblečení nutno povolit. Naopak v létě, kdy obvykle Vaše dítko oblečeno pouze na lehko by byl při stejném nastavení popruhů batoh prověšený, proto je potřeba je mírně přitáhnout.

 

4. Pravidelně kontrolujte nastavení popruhů v návaznosti na růst dítěte. 
Toto platí zejména pro mladší a tedy rychleji rostoucí děti. Jako naprosté minimum považujeme aktualizaci nastavení popruhů na začátku každého školního roku.

 monca1

5. Pokud má batoh bederní pás, použijte ho. 
Zejména pokud je v batohu nesen větší náklad, pomůže bederní pás s lepší distribucí rovnoměrného zatížení mezi ramena a boky.

 

POZNÁMKA: Se správně naloženým a nestaveným batohem byste měli být schopni i běžet bez toho, aby Vám batoh na zádech létal ze strany na stranu. 

 

Máte-li ohledně správného nošení batohu jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit s dotazem na poradnu na stránce TopBatohy.cz. Personál je zde velmi aktivní a rád Vám poskytne cenné tipy a triky k tomu, jak naučit Vaše dítě nosit batoh tak, aby ho nebolela záda.