HURÁ DO ŠKOLY: Čemu se při nošení batohu vyvarovat?

mainJe to jednoduché, stylové a dělají to tak všichni... Asi tak by Vám Vaše dítě mohlo argumentovat, proč nosit batoh pověšený pouze na jednom rameni za jeden popruh. Jednoduché to zcela jistě je, o stylovosti ať si udělá názor každý sám. Právě třetí argument je nejzávažnější. Velké procento dětí nosí v současnosti batoh pouze ne jednom rameni. Neuvědomují si však, že takto uchycený batoh jim může brzy způsobit bolesti, z dlouhodobějšího hlediska pak negativně ovlivňuje držení těla a může dokonce vyústit v poškození zad. Nepomůže ani střídání ramene, na kterém zrovna batoh neseme. Ať už na tu či onu stranu, není náklad na zádech dítěte v takovém případě vyvážen. Snahou vyrovnávat takto nevyvážený náklad si dítě zbytečně namáhá záda a může si z dlouhodobého hlediska zafixovat špatnou pozici držení těla. Doporučujeme proto dohlížet na to, aby Vaše dítě nosilo batoh vždy správně nastavený a na obou ramenech.

 

Chcete-li, aby mělo Vaše dítě zdravá záda, určitě se vyvarujte následujícím nešvarům.

 

1. Nošení pouze na jednom rameni
Jak jsme se již zmínili v úvodu, zejména u dětí je toto jeden z nejčastějších problémů. Nejen že jsou při tomto způsobu nošení záda zatěžována nerovnoměrně, což v lepším případě vyústí pouze v bolest, zároveň je však nutností vyvažovat náklad na zádech negativně ovlivňováno držení těla dítěte.

 

2. Batoh proklatě nízko u pasu 
Nyní však bez legrace - jedná se totiž o další z často se vyskytujích problémů s nošením batohu. Zde bývají důvody různé. Mezi nejčastější patří nesprávné či neaktuální nastavení popruhů batohu. Pokud má tedy Vaše dítě nastavené popruhy z doby, kdy v zimě nosilo tlustou bundu, v létě budou pravděpodobně popruhy příliš povolené. Nesení batohu příliš nízko vede k předklonu, čímž se podvědomě snažíme povolené popruhy kompenzovat. Toto držení těla však může vést k bolesti zejména v dolních partiích zad.

cer 2

3. Batoh nastavím jednou a hotovo! 
Zde jde pochopitelně o sarkazmus. Nastavení batohu je třeba udržovat co možná nejaktuálnější. Uvolnění či přitažení popruhů ovlivňují zejména dvě věci. Zaprvé tloušťka oděvu, na kterém batoh vaše dítě nosí, a zadruhé tělesné proporce. Jiná je tloušťka oděvu v létě a jiná v zimě, čemuž by měla odpovídat i délka popruhů. Tělesné proporce také hrají roli, neboť zejména malé děti rychle rostou a nastavení je tedy třeba často aktualizovat.

 

4. Kapsy batohu dopínat nebudu, proč bych měl? 
Někdy se tak stane ve spěchu, jindy se nám prostě něchce. Své děti však vždy učte kapsy dopínat. Důvodů, proč to dělat, je mnoho. Prvním důvodem je, že z polootevřeného batohu může dítěti pochopitelně snáze něco vypadnout. Druhým neméně podstatným důvodem je pak to, že takto nošený batoh se velmi ničí. Zipy jsou šité tak, aby váhu nákladu přenášeného v batohu držely celou svou délkou. Pokud tedy musí tutéž zátěž držet pouze malá část zipu, hrozí její roztřžení či vypárání z konstrukce batohu. Třetím a z pohledu rodiče nejpodstatnějším důvodem je však negativní vliv na záda dítěte. Pootevřené kapsy zapříčiňují vzdálení těžiště nákladu od osy těla dítěte. Z toho důvodu jsou pak jako důsledek nadměrně namáhána záda.

rawImage

 

Nejste si jistí, zda-li Vaše dítě nosí batoh správně? Chcete vědět, čeho ještě se má Vaše dítě při nošení batohu vyvarovat? Neváhejte a napiště na naši poradnu na stránce TopBatohy.cz. Personál je zde velmi aktivní a rád Vám se vším ochotně pomůže.