Co je to canvas?

test789456

S výjimkou těch kožených jsou prakticky všechny ostatní batohy utkané z látky obecně označované jako canvas. Co si však pod tímto nic neříkajícím názvem představit? A existuje i více druhů "canvasu"? Na tyto otázky stejně jako i na mnohé další naleznete odpovědi právě v  tomto speciálním článku. 

 

Co je to canvas? 

Canvas se neužívá na výrobu striktně jen batohů. Zejména v poslední době si totiž našel cestu do našich domácností například v podobě oblečení, ale případně i bytových doplňků. Dříve se jako základ pro jeho produkci používalo díky vysoké odolnosti svých vlánek konopí. V současnosti jsou však hlavními složkami při výrobě canvasu bavlna či len obohacené o směsi PVC pro ještě větší odolnost.

 

Na co se canvas používá? 

Rozdílné přímesi dávají canvasu různé vlastnosti. Jednu věc mají však prakticky všechny jeho druhy společnou, a to odolnost. Jednotlivá vlákna jsou díky příměsi PVC posílena a jsou tak oproti ostatním látkám mnohem odolnější proti protržení. Vlákna také oproti jiným materiálům tolik nepodléhají stárnutí. Při běžném používání se kvalitní canvas je velmi zřídka "vytahá". 

Těchto kvalit se canvasu se tedy využívá kromě již zmíněného oděvního průmyslu také například při výrobě malířských pláten či rozličných módních doplňků. Své uplatnění má specifický druh canvasu dokonce i při výrobě stanů.

 

Ochranné vrstvy? 

Přestože canvas sám o sobě vykazuje vysokou odolnost, jsou i situace, kdy je dobré jeho odolnost ještě posílit. V takových případech dochází k aplikaci ochranných vrstev na látku samotnou. Jak na batohy, tak i na stany je obvykle aplikována vrstva odpouzující vodu. Ta sice sama o sobě látce nezajistí stoprocentní voděodolnost, běžný děštík by však zvládnout měla. Hasiči zase ocení možnost aplikovat vrstvy napomáhající canvasu odolávat vysokým teplotám a ohni.

 

Výhody 

  • pevnost, odolnost
  • omyvatelnost
  • nízké nároky na údržbu
  • možnost aplikovat ochranné vrstvy pro zlepšení specifických vlastností
  • lze na něj snadno nanášet většinu barev

 

Nevýhody 

  • některé výrobní procesy mohou při masivní velkovýrobě zatěžovat životní prostředí
    Společnost TopBatohy.cz spolupracuje pouze s těmi výrobci, kteří se z dlouhodobého hlediska prokazatelně snaží minimalizovat dopad svých produktů na životní prostředí.
  • zřídkakdy nabízí pocit "prémiovosti"

 

Nezodpověděli jsme všechny Vaše dotazy? Zeptejte se nás!