RECENZE: TopBags Extreme - skutečně extrémní krosna

MAIN3

Krosny jsou tím typem batohu, u nichž se výrobce nemůže na nic vymlouvat. Patří mezi ty největší a zpravidla také nejdražší batohy. A podle této logiky by tedy měli mít všechno, na co si jen může člověk vzpomenout. A ještě něco navíc. Ale je tomu tak skutečně? Prvním batohem, který se nám dostal do hledáčku v naší sérii recenzí je krosna TopBags Extreme 

 

Zpracování 

Batoh, který jsme obdrželi na naši recenzi byl příkladně ušitý. Žádný šev se nepáral, nikde nevisely nitě. To je u většíny batohů dnes již obvyklé. Co však svědčí o skutečně vynikajícím zpracování, je fakt, že batoh kromě několika drobných oděrek od kamínků vypadal na konci recenze stejně jako na jejím začátku. Co jsme zde zvlášť ocenili je pak zpevněné dno. Na batoh nikdo při testování nebral ohledy, často ležel na ostrých kamenech. Opotřebení spodní části batohu však i po takto tvrdém testu zůstalo zanedbatelné. Mnoho školních batohů by se zde mohlo učit.

 

Materiál 

Zde opět mírná pochvala. Celá vnější část batohu je ušitá z ripstop nylonu. Ten v sobě kombinuje odolnost proti roztržení a také schopnost odpuzovat vodu. Zde je však na místě si připomenout, že tento materiál v prudkém dešti nenahradí pláštěnku na batoh. V extrémním dešti se Vám totiž vždy do nechráněného batohu určité množstvá vody dostane kolem zipů. Toto však nepovažujeme za negativum, ani sám výrobce batoh totiž neprezentuje jako voděodolný. Proč tedy jen mírná pochvala? Tento materiál by podle nás měl mezi odolnými krosnami samozřejmostí. Bohužel ne vždy tomu tak je.

1953

 

Odolnost 

Jak již bylo uvedeno výše, během našeho testování jsme batoh nijak nešetřili. Většinou jsme ho nosili naplněný na maximální kapacitu, nikdy nikdo nekontroloval, na co se batoh odloží. Přesto ani na konci našeho testu batoh nenesl žádné větší známky opotřebení. Objevilo se pouze několik málo drovných škrábanců na černém nylonu, které však byly patrné až po detailním ohlednání batohu. Žádný z nich však nehrozil protržením látky a toto opotřebení tedy považujeme za zcela v normě.

 

Vzhled 

Otázka vzhledu je na každém konkrétním člověku. Někomu může příjít tento vzhled příliš strohý, jiný ho zase může nazvat správné účelným. My se tedy omezíme na prosté konstatování, že batoh je dostopný ve čtyřech barevných kombinacích, které si můžete prohlédnou níže. Ostatně náš osobní názor je takový, že nikdo si krosnu na túry stejně nevybírá na základě designu.

Bez názvu

 

Použitelnost 

Veškeré popruhy na batohu jsou adekvátně nadimenzovány, ani při plném zatížení se nám totiž žadný z nich nepovoloval. S batohem jsme během psaní této recenze vyráželi na túry do lesů. Dokážeme si však představit použití tohoto batohu i v případě kempování či vysokohorské turistiky. Že je batoh zejména právě turistice nakloněn dokazují například popruhy v horní části umožňující pohodlné přenášení karimatky, spacáku či termoizolační podložky. Díky tomu Vám tyto zpravidla rozměrné předměty nebudou překážet uvnitř batohu samotného. 

1463-12

 

Prostornost 

Vnitřní prostornost zde odpovídá celkové velikosti krosny. 64 litrů v našem případě vždy postačovalo. Předpokládáme, že pokud byste krosnu skutečně naložili na její maximální možný potenciál, byla by schopna pojmout dostatek oblečení a věcí osobní potřeby pro jednoho člověka přibližně na týden pobytu. Speciální pochvalu si určitě zaslouží velké množství kapes na vnější straně batohu. Výrobci krosen se obvykle omezí pouze na jednu vnější kapsu za síťkou. My jsme však možnost pohodlně si odložit drobnosti do snadno dosažitelných kapes po bocích i zepředu batohu kvitovali s povděkem. Málokomu se totiž chce vybalovat všechny věci z hlavní úložné kapsy pokaždé, když si chcete například vzít telefon či kapesní nožík. Po stránce prostornosti tedy pro celou naši reakci byl TopBags Extreme skutečným překvapením a dáváme mu za to velký palec nahoru

97811919

 

Pohodlí 

Zde se již naneštěstí musí objevit mírná kritika. Batohu sice umožňuje výškovou seřiditelnost rameních popruhů, co se však výká bederních popruhů, jsou příliš krátké. Poskytují sice oporu, ne však úměrnou velikosti samotné krosny. Pokud ji tedy naložíte na maximum, nebude na zádech držet tak stabilně, jak bychom si představovali. Kromě toho však k pohodlí nošení nemáme v zásadě větších výtek. Výrobce by sice mohl ještě zapracovat na mírně ergonomičtějším a tužším vypolstrování záďové partie, nejde však o nic, na co by se nedalo zvyknout.

1463-3

 

Cena 

A dostáváme se k hlavnímu trumfu batohu TopBags Extreme. Svou cenovkou totiž poráží téměř veškerou konkurenci minimálně o třetinu. Ani na konci recenze jsme však stále nepřišli na to, proč tomu tak je. Batoh je po stránce kvality zcela srovnatelný s batohy mnohdy i o 1000 Kč dražšími. A po stránce výdrže, odolnosti a zejména využitelnosti podle nás mnohé z nic i překonává. V porovnání s "prémiovými" batohy u  za své peníze dostanete mnohem větší užitnou hodnotu

 

Celkové hodnocení 

90 %

 

Batoh TopBags Extreme můžete zakoupit už nyní na stránce TopBatohy.cz

 

Jaký batoh máme otestovat příště? Napiště nám to do naší poradny.