Jak se starat o outdoorový batoh, aby dlouho vydržel?

Sezóna vysokohorských výšlapů právě začíná a možná i vy už máte naplánováno, které vrcholy letošní léto zdoláte. Vytáhli jste ze skříně oblíbený sportovní batoh nebo si hodláte koupit nový a už se nemůžete dočkat až vyrazíte na cesty? Poradíme vám, jak se o outdoorový batoh správně starat, aby vám vydržel co nejdéle.

Na cestách

Nepřetěžujte váš batoh a dodržujte nosnost předepsanou dle výrobce. Při dlouhodobém přetěžování by mohlo dojít k poškození zipů a švů batohu. Pokud s sebou nesete i věci s ostrými hroty, trekové hole nebo jiné vybavení, uložte jej vždy na zevní straně batohu na místa k tomu určené. Outdoorové batohy většinou disponují různými úchyty a přezkami.

Po výletě

Doporučujeme batoh vyčistit po každém výletě. Prodloužíte tím nejen jeho životnost, ale udržíte i jeho kvalitu a funkci. Jak na to? Otevřete si všechny kapsy, uvolněte přezky a popruhy, vysypte nečistoty a zbytky jídla. Poté batoh otřete vlhkým hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. Tuto základní údržbu se vyplatí provádět po každém výletě, zejména je-li batoh vlhký od potu, protože pot může zanechávat mapy od soli. Odolné nečistoty odstraňte jemným kartáčkem nebo houbičkou. Po umytí nechte batoh "vzhůru nohama" proschnout na dobře větraném suchém místě. Nezapomínejte na pravidelné čištění zipů, ve kterých se drží písek a jiné nečistoty. Na čištění si vystačíte starým zubním kartáčkem.

Co nikdy nedělat

Nikdy neumisťujte batoh na přímé sluneční záření nebo do blízkosti zdroje tepla jako je elektrický ohřívač. Může to poškodit funkčnost materiálu batohu.
Batoh nikdy neperte v pračce a nesušte v sušičce. Může se pak jednoduše stát, že váš batoh ztratí hydroizolační vlastnosti.
Batoh nikdy nežehlete.

Kde batohy skladovat

Batohy skladujte vždy na suchém místě. Nikdy batoh neskladujte ve sklepě z důvodu vlhkosti a možné plísně. Batoh uložte nejlépe do skříně nebo na věšák. Batoh by měl viset nebo ležet, nikdy stát, aby se udržela jeho dlouhá životnost.

A pokud ještě nemáte svůj vysněný batoh na outdoorové aktivity, podívejte se na naši nabídku sportovních a turistických batohů. Vybere si každý. A pak už hurá za dobrodružstvím.