5 + 1 tipů pro správné nošení batohu

kids backpack school.jpg.838x0_q67_crop-smartVýběr kvalitního batohu je bezesporu velice důležitý, a to platí dvojnásob, vybíráme-li batoh pro naše děti. Pořízením kvalitního batohu však možná úskalí nekončí. I promyšlená ergonomie sebekvalitnějšího batohu se totiž může minout účinkem, pokud jej nebudeme nosit správným způsobem.

Připravili jsme pro vás seznam několika zdánlivých drobností při nastavování batohu, které však mohou znamenat rozdíl mezi dlouhodobě pohodlným nošením batohu a bolavými zády v budoucnosti. S námi se nemusíte ničeho bát.

Sestavili jsme pro vás základni tipy na správné nošení našich batohů. Inspirujte se naším přehledem. Dopřejte svým zádům tu nejlepší péči.

1. Nikdy nenastavujte batoh prázdný

Této chyby se dopouští až překvapivě mnoho lidí. Nový batoh si rozbalí, dají si jej na záda, nastaví popruhy a jsou spokojeni, jak jim batoh dobře sedí. Když však takto nastavený batoh začnou používat, diví se, že je z jeho nošení najednou začala bolet záda. A přitom je to jednoduché. Vždy před nastavováním jednotlivých popruhů batoh naplňte tak, jak jej budete nosit do práce či do školy. Pokud byste tento krok opomenuli a batoh si nastavili prázdný, s největší pravděpodobností by po naplnění váha nákladu způsobila, že by batoh seděl příliš nízko a tím je ohroženo nejen vaše pohodlné nošení, ale taktéž zdraví. 

2. Ujistěte se, že vám správně sedí opora zad
V poslední době vzrůstá popularita takzvaných vaků na záda. Souhlasíme, že někdy mohou stačit pro nošení převlečení na sport, případně jiných drobností. Jsou však zcela nevhodné pro přenášení jakéhokoli těžšího nákladu. Pokud navíc vybíráte batoh pro dítě na prvním stupni základní školy, měli byste vaky na záda z výběru zcela vyřadit. I kdybychom pominuli zcela nulovou oporu zad, úzké provázky namísto popruhů by vaše dítě s největší pravděpodobností začaly brzy řezat do ramen. Pokud hledáte batoh, který si můžete vzít do práce či do školy stejně jako na sport, doporučujeme náš oblíbený batoh Tigernu, který v sobě kombinuje vysokou odolnost a eleganci.
 

3. Batoh musí kopírovat tvar zad

kidsbackpacks-lowres-7452-1

U zad ještě chvíli zůstaneme. Ostatně právě bolest této partie je nejčastějším důsledkem špatného nošení batohu. Jak asi tušíte, klíčovou roli zde budou hrát popruhy. Ty by měly být dotažené tak, aby horní hrana batohu byla v jedné rovině s rameny, ne však výš. V případě příliš uvolněných popruhů batoh nutí k vysunutí ramen směrem dopředu ze svislé osy těla. Snažíme se tak podvědomě kompenzovat příliš dlouhé popruhy. Vlivem takto nesprávně nošeného batohu si však osoba může zafixovat nesprávné držení těla, a to i ve chvílích, kdy na zádech batoh nemá. Druhý extrém - tedy příliš utažené popruhy - však také zdaleka nejsou optimální. Příliš utažené popruhy mohou být totiž nejen nepříjemné na nošení, mohou totiž i zásadně omezovat proudění krve do horních končetin. Prvotními příznaky přetažených popruhů pak může být brnění či částečná necitlivost v konečcích prstů. U kvalitních batohů, jako je například TopBags Layer A, vám však s pohodlným přiléháním batohu na záda bude pomáhat prodyšné polstrování, a to jak na záďové partii batohu, tak i na samotných popruzích. 

4. Těžké věci ukládejte co nejblíže k zádům

Je to logické. Čím dále od zad bude těžiště batohu, tím více se musíme namáhat, abychom se udrželi rovně. Přemáhání těchto svalů, které jsou při nošení nesprávně naplněného batohu pod neustálou zátěží, pak nejčastěji vyústí právě v již zmiňovanou bolest zad. Proto doporučujeme, abyste se nejprve seznámili s vnitřním uspořádáním vašeho batohu. Samozřejmostí u batohů renomovaných značek je množství přihrádek i uvnitř každé z hlavních kapes. Batohy s důkladně promyšleným vnitřním uspořádáním jsou například TopBags Class F, případně také TopBags Leo. Množství přihrádek vám tak umožní přehledné uspořádání i drobnějších předmětů, jako jsou klíče či peněženka. 

5. Správné uložení nápojů

Domníváme se, že při uložení nápojů přenášených na zádech chybuje tolik lidí, že jsme se rozhodli této problematice věnovat celý jeden bod. Ať už batoh nosíte do školy, do práce či na sport, je velká pravděpodobnost, že si v něm budete nosit nápoje. Pokud můžete, vybírejte batoh, který má po obou stranách kapsy na uložení lahví s nápoji. Pro správné rozložení váhy na zádech je vždy lepší, zvolíte-li dvě menší láhve (typicky 0,5 l), než kdybyste si vzali jednu velkou. Pokud si vyberete jednu velkou láhev, bude váš batoh na zádech nestabilní a vlivem neustálého pohybu láhve bude jeho nošení dlouhodobě nepohodlné. Oproti tomu pokud si zvolíte dvě menší uložené po stranách, dojde k rovnoměrnému rozložení váhy batohu na zádech. Mezi batohy, které umožňují si přenášené tekutiny takto rozdělit, patří TopBags COOLAST či TopBags ViVi. 

6. Udržujte nastavení batohu aktuální

Toto pravidlo platí zejména u malých dětí. Ovšem ani dospělý by neměl tento bod opomenut. Vlivem jejich rapidního růstu jim může utažení popruhů, které ještě nedávno vyhovovalo, už být těsné. Proto pravidelně podle výše uvedeného návodu kontrolujte zejména utažení nosných popruhů. Nejen u malých dětí bychom však měli kontrolovat, jestli nastavení batohu vyhovuje aktuálním podmínkám nošení. Na délku popruhů má totiž nezanedbatelný vliv i vrstva oblečení, na které zrovna v daném období batoh nosíme. Doporučovali bychom tedy, abyste si správné nastavení popruhů zkontrolovali minimálně vždy na začátku léta a na začátku zimy.

 

 Z NAŠÍ NABÍDKY DOPORUČUJEME: