Jak se nenapálit při výběru školního batohu

školní-batohy-vybratNaše děti jsou to nejcennější, co máme. Proto je logické, že klademe velký důraz na jejich vzdělávání. Ať už máte doma budoucího prvňáčka, a koupě batohu je pro vás premiérou, nebo sháníte náhradu za stávající batoh pro vašeho studenta či studentku, volbu byste neměli podcenit. Co když však nevíte, na co se při výběru vhodného školního batohu zaměřit, abyste nic nepodcenili? Pak je následující článek právě pro vás!

Je možné, že vám úvod tohoto článku přijde nadsazený. Třeba si kladete otázku, proč na volbě batohu tolik záleží? Batoh má však nezanedbatelný vliv na zdraví vašeho potomka. Stejně jako má ortopedická obuv vliv na správné zatěžování chodidla, má i batoh vliv na namáhání páteře a v návaznosti na to ovlivňuje i držení těla. Oblastí, kde jsou tato kritéria naprosto stěžejní, jsou pak batohy pro děti na prvním stupni základní školy. Páteř se zde dětem stále rapidně vyvíjí, a tak nevyhovující batoh může způsobit ve vyšším věku závažné problémy. Kvalitním ergonomickým batohem pro dívky je například Busquets Country, pro chlapce pak Busquets Reverse.

Velikost

Při výběru vhodné velikosti je třeba brát ohled na to, kupujete-li batoh pro prvňáčka či středoškoláka. Batoh by měl mít dostatečnou velikost, aby umožňoval uspořádání pomůcek v něm uložených. Optimálně zvolená velikost napomáhá snadnému přenášení pomůcek. Není tedy dobré zvolit příliš malý batoh, neboť by bylo pro dítě problematické do něj vše dostatečně rychle vměstnat. Logickým důsledkem by pak mohly být pomačkané či potrhané učebnice a sešity. Zároveň byste však neměli kupovat batoh přehnaně velký. Batohy jsou stavěny tak, aby optimální tlak na záda vyvíjely při očekávaném využívání jejich kapacity. Může tedy dojít k tomu, že ve velkém batohu se těžké knihy sesunou do spodní části batohu. V takovém případě přenáší veškerý tlak popruhy a nikoli k tomu určená ergonomicky tvarovaná zádová partie batohu.

Vnitřní uspořádání

Moderní batohy, jako například Canvas TopBags Leo, nabízí velké množství vnitřních přihrádek. Uvnitř batohu tak lze mít vše přehledně roztříděno a nemusíte se tedy obávat, že by těžké učebnice mohly vašemu dítěti poškodit například drahý mobilní telefon. Velké množství batohů má také uvnitř hlavního úložného prostoru na straně přiléhající k zádům velkou kapsu. Doporučujeme vám, abyste své děti naučili ukládat si nejtěžší pomůcky právě do této kapsy. Díky tomu bude těžiště batohu posunuto co možná nejblíže k zádům, což v důsledku sníží namáhání páteře na minimum. Tato kapsa však nabízí i další možná využití. Studenti středních či vysokých škol si do této kapsy mohou ukládat svůj notebook. Ten je tak v bezpečí před poškozením dalšími předměty přenášenými v batohu. 

Vzhled

Posuzování vzhledu je věcí čistě subjektivní a my se tedy vyvarujeme jakéhokoli hodnocení toho či onoho módního stylu. Přesto se však pokusíme dát vám i v této oblasti několik objektivních rad. Před výběrem si vždy ujasněte, pro koho a také na jak dlouho batoh kupujete. Je-li vaše dítě na prvním stupni základní školy, není třeba se obávat výraznějších barev a motivů či obecně extravagantnějšího vzhledu. Oproti tomu na vyšších stupních vzdělávání pak bývá obvykle sázkou na jistotu spíše umírněnější design. Je však samozřejmé, že se vzhled zamýšleného batohu musí líbit vašemu dítěti. Koneckonců ono jej bude nosit na zádech 5 dní týdně 10 měsíců v roce. Obecně však považujeme za rozumné vyhýbat se batohům světlých barev. Je pravda, že takové batohy mohou působit na první pohled efektně. Nezapomínejte však, že světlé batohy bude oproti tmavším nutno výrazně častěji čistit.

Odolnost

Přiznejme si - batoh není věcí, o kterou byste se dennodenně starali. A nejsou to jen popruhy, které jsou namáhany vahou knih. Časté ukládání batohu do těsné skříňky v šatně si vyžaduje, aby byl batoh z odolné látky. Batoh se při chůzi na zádech více či méně pohybuje a ergonomické výplně jsou tak konstantně namáhány proti prodření. A to nemluvíme o případech, kdy batoh vašemu dítěti poslouží jako dočasné sedátko. Na téměř všechny nástrahy každodenního používání je však dokonale připraven například batoh Tigernu 3032C. Dvojitě prošívané ukotvení popruhů, které jim poskytuje nebývalou odolnost, je jen jednou z jeho výhod. Celé vnější tělo batohu je utkáno z vysokopevnostního nylonu. Díky němu batoh odpuzuje vodu a věci v něm uložené tak zůstanou suché i v dešti. Batoh je díky použití kvalitního nylonu odolný vůči poškrábání či dokonce prodření.

Cena

Cena výrobku bývá v naprosté většině případů tím faktorem, který rozhoduje o pořízení či nepořízení věci. A u školního batohu tomu pochopitelně není jinak. Domníváme se, že jako ve spoustě případů je i zde nejvhodnější zlatá střední cesta. Společnost TopBatohy.cz nabízí široký výběr batohů i příslušenství. V sekci "Školní batohy" pak naleznete rozmanitou nabídku, ze které si zaručeně vyberete. Všechny batohy vás na první pohled zaujmou nevšedním designem. Neplatíte zde za značku, platíte zde za kvalitu. Věříme, že si vyberete batoh, se kterým budete dlouhodobě spokojeni.